Heijunka, elastyczna i płynna produkcja
Heijunka, elastyczna i wygładzona produkcja
Heijunka oznacza sekwencjonowanie lub wygładzenie produkcji.
Celem Heijunka jest absorbowanie nagłych wahań popytu na rynku, produkując kilka różnych modeli w małych partiach na tej samej linii. Jest to zasada „przepływu jednej części”.
Wdrożenie Heijunki pozwala również na eliminowanie strat poprzez ułatwienie standaryzacji pracy. Poprawne wdrożenie sekwencjonowania zwiększa wydajność linii i w konsekwencji zmniejsza zapotrzebowanie na siłę roboczą.
Dlaczego stosowanie Heijunki, podstawowego elementu składowego lean manufacturing, zapewnia wysoki wzrost wydajności?
Dla lepszej amortyzacji środków trwałych , wykorzystanie zasobów (fabryka, maszyny, regały, itd) musi być zmaksymalizowane poprzez poprawę ich wykorzystania tak, że aby jak najwięcej produkować z istniejących zasobów. Osiąga się to poprzez przestawienie linii poświęconej jednemu produktowi – która jest wrażliwa na wahania sprzedaży – na elastyczną linię przystosowaną do produkcji kilku rodzajów produktów. Różnice w zapotrzebowaniu na każdym produkcie są kompensowane przez elastyczność narzędzia produkcyjnego: nagłe wahania i zmienność są ograniczone.
Konkretny przykład: linia produkująca masowo jeden produkt, na który popyt spada o 30% cierpi na nagłe 30% wahania produkcji. Przy zmienności tym poziomie nie jest możliwe ujednolicenie i poprawę stanowisk montażowych z wykorzystaniem Kaizen.
Z drugiej strony, jeśli szczupła linia produkcyjna stosowana do montażu czterech modeli odczuwa 30% spadek zamówień na jeden z tych 4 modeli, linia jest „poszkodowana” tylko przez 0,25 (jedna czwarta) x 30% = 7,5%.
Zaburzenia są znacznie zmniejszone, a nawet mogą być kompensowane przez ewentualne zwiększenie zapotrzebowania na pozostałe 3 modele. Zmienność na takiej linii jest znacznie mniejsza a standaryzacja pracy jest możliwa. Podejście Kaizen poprawia standard w sposób ciągły.
W skrócie, Heijunka umożliwia wygładzenie obciążenia linii, poprzez mieszanie kolejności wytwarzania produktów. To pomaga utrzymać stabilność i standaryzację pracy. Drugim celem Heijunka jest montaż różnych modeli na jednej linii, eliminując jednocześnie straty przez standaryzację pracy.
Zastosowanie Heijunka umożliwia produkcję w tej samej kolejności jak potrzeby klientów. Praktykowanie Heijunki rozprowadza i wyrównuje produkcję wszystkich dostępnych środków, zamiast pozwolić dedykowanym zasobom na „cierpienie” z powodu nagłych wahań popytu.
W przeciwieństwie do mylnego przeświadczenia, łatwiej jest zoptymalizować bilans stacji roboczej, gdy linie są wielofunkcyjne. Dlaczego tak jest? Bo pracując więcej na jednym produkcie, mniej pracy jest wymagane na następny: podstawowe zadania są mnożone i rozdzielane, dlatego łatwiej podzielić jest je na podstawowe jednostki.
Mnożąc zadania i rozdzielanie ich lepiej, a poprzez standaryzację ich za pomocą starannie przeanalizowanego wygładzania, można lepiej wykorzystać czas pracy potrzebny na dodanie wartości. Heijunka jest zatem w stanie zmniejszyć różne straty i przypisać tworzenie większej wartości dodanej szczupłej linii produkcyjnej.
Fabryka typu Lean Manufacturing
1.Heijunka na linii: np.: 2 pick up’y, 1 coupe, 1 van …
2.Odchudzona logistyka: małe pociągi.
3.Małe pojemniki, mniejsze stany magazynowe.
4.Kompresja linii montażowej , koncentracja na wartości dodanej, redukcja strat.
5.Elastyczna linia wieloproduktowa (Heijunka): lepsze wykorzystanie zasobów produkcyjnych.
6.Operatorzy tworzą wartość dodaną.