Nowa logistyka w służbie stanowiskom montażowym
Jeśli zależy Państwu na podniesieniu poziomu produktywności, to zalecane jest przejście na pojemniki niewielkich rozmiarów oraz zmodyfikowanie metod pakowania i dostaw. Dzięki nowej logistyce możliwe jest udoskonalenie produkcji poprzez likwidację strat. Powoduje to ograniczenie obszarów linii, a także redukcję strat produkcyjnych wynikających z nadmiernego obrotu oraz czasu oczekiwania.
Celem nowej logistyki jest generowanie korzyści dla punktu wytwarzającego wartość dodaną. Technologia ta doskonali dostawy do mniejszych obszarów linii, ponieważ opiera się na przepływie. Jest korzystna nie tylko dla stanowisk pracy, ale również obniża straty własne, głównie związane z zapasami i transportem.
Straty generowane przez „tradycyjną logistykę”:
1.Muda związana ze zbędnymi stanami magazynowymi: zamrożony znaczny kapitał. Duże ilości zapasów na linii montażowej, słaby przepływ komponentów.
2.Duże obszary zajmowane przez komponenty, które generują Muda związaną z oczekiwaniem i zbędnym ruchem.
3.Muda transportu: wysoki koszt wózka i jego utrzymania.
Zasady nowej logistyki: organizacja przepływów
1. Tradycyjny model: wózek paletowy oraz duży kontener zastąpiony został regałem magazynowym i niewielkim pojemnikiem, co spowodowało rozmieszczenie modułowych regałów magazynowych, spełniających wymogi JIT, bliżej linii.
2. Dostawy transportowane są przy pomocy niewielkich pociągów kursujących, obsługujących stanowiska montażowe. Zasadniczą korzyść płynącą z zastosowania ręcznie obsługiwanych pojemników stanowi wyższa produktywność logistyczna niż w przypadku dużych kontenerów. Wózki widłowe, kosztowne w eksploatacji, zostają zastąpione zwrotnymi pociągami o niedużych rozmiarach, które systematycznie kursują pomiędzy regałami magazynowymi a linią. Przepływy niewielkich pojemników odbywają się w kierunku regałów magazynowych za pomocą regałów linii typu LeanTek zapewniających lepszą rotację aktywów obrotowych.
Regały magazynowe mają na celu zapewnienie dostaw zapasów na stanowiska montażowe oraz przygotowanie zestawów. W ramach koncepcji Lean Manufacturing w niektóre przedsiębiorstwach tradycyjne regały umieszczono w odległości kilku metrów od linii montażowej oraz zmieniono ich funkcje w obszarze przygotowawczym. Zgodnie z zasadami filozofii Lean, zupełnie zrezygnowano z niedużych „pociągów” ze względu na bliskość regałów magazynowych. Do transportu wykorzystywane są wózki ręczne oraz pochylnia. Działania tego typu idealnie wpisują się w zasadę JIT, a także prowadzą do eliminacji kosztów generowanych przez pojazdy. Przed rozpoczęciem wdrażania takich praktyk należy perfekcyjnie opanować koncepcję Lean Manufacturing oraz narzędzia realizujące zasady JIT.
Lean Manufacturing: Ekonomiczne porównanie z nową logistyką
Ekonomiczne porównanie bezpośredniej pracy – Lean Manufacturing
Konieczny krok: Niewielkie pojemniki
Zmiana pojemników na mniejsze skutkuje znaczną oszczędnością przestrzeni. Jest to wstępny warunek, który należy spełnić podczas wprowadzania organizacji przepływu zapasów i materiałów pośrednich. Stanowisko montażowe posiadające zaplecze w postaci pojemników o niewielkich rozmiarach pozwala na produkcję kilku modeli na tej samej linii, zachowując przy tym odpowiednią kolejność oraz określoną przestrzeń. Dzięki wykorzystaniu tej technologii zużycie materiałów pośrednich i zapasów ulega redukcji, skracane są terminy dostaw, natomiast sam proces produkcji zostaje poddany standaryzacji. Zadania operatorów podczas cykli operacyjnych nie zmieniają się.
Logistyka służąca produkcji, a nie odwrotnie
Niewątpliwą zaletą nowej logistyki jest podniesienie produktywności linii. System „zasysania” wyrobów przez klienta prowadzi do lepszej organizacji przepływów oraz eliminacji strat, w szczególności tych związanych z nadprodukcją, tworzeniem się zapasów, oczekiwaniem i transportem.